Makaleler » Ekmekler » Dinkelberger Alman Ekmeği

Dinkel/Spelt unu, içeriğindeki protein yapısı daha kırılgan ve çözünebilir olduğundan dünyadaki en düşük gluten oranına sahip unlardandır.

Normal buğdaya göre vitamin mineral açısından daha zengin, kalori bakımından fakir ve sindirimi daha kolaydır. Çok iyi bir lif kaynağıdır. Atalık Kavılca, Siyez, Karakılçık buğdayları gibi eser miktarda gluten içerir.

 

NEOLİTİK ÇAĞDAN BUGÜNE

Dinkel, Asya'da kendiliğinden yetişen buğdayın atası ve vahşi şekli olarak biliniyor.

1000 yıldan fazla süredir Kuzey Avrupa'da, 100 yıldan fazladır da Amerika'da ekiliyor. Anadolu'daki geçmişi ise, çok daha eskiye dayanıyor.

Avrupa'daki ilk çiftçilerin tarihi kökeni Anadolu'yla ilişkilendiriliyor. Bu topraklardaki kadim bilgiyle birlikte tohumlar koloniler aracılığıyla Yunanistan ve Balkanlar üzerinden Orta Avrupa'ya yayılıyor.

Kızıl buğday ilk nerede üretildi? sorusunun yanıtı bizi Konya'ya götürüyor. Çumra'da Unesco Dünya kültür mirası listesinde yer alan Neolitik Çağ yerleşim yeri Çatalhöyük, 9 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutuyor. Burada yapılan arkeolojik kazılarda Dinkel buğdayının tespit edilmesi üzerine, bugün aynı bölgede bu atalık buğdayın ekimine yeniden başlanmış. 

Proteince zengin Dinkel (kızıl) buğdayı, spelt buğdayı olarak da biliniyor. 

 

PROTEİNCE ZENGİN BESLENMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Yaşamın temel taşlarından amino asitler 20 çeşittir, bunların 11 ini kendi vücudumuz üretir, 9 unu tükettiğinimiz bitkisel ve hayvansal gıdalar vesilesiyle dışarıdan alırız. Besinlerle alınan bu amino asitlere esansoyel amino asitler denir.  Kas-kemik yapısından tutun da tüm organların tamiratını, hücreleri biçimlendirme görevini, bu amino asitlerin oluşturduğu proteinler yapıyor. 

Dinkelberger Ekmeği;

  • Yüksek Protein,
  • İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm gerekli amino asitler
  • Yüksek vitamin
  • Yüksek Lif
  • Harika Lezzet
  • Kolay sindirilebilirlik

Özellikleriyle düşük kalorili yüksek proteinli beslenme şeklini benimseyenlerin gözdesi oluyor.

Dinkelberger Ekmeğini her gün Taş Değirmenli Fırın'dan alabilir, www.tasdegirmenlifirin.com.tr den online sipariş verebilirsiniz. 

Türkiye geneline MNG kargo ile gönderim sağlıyoruz.

#tasdegirmenlifirinkurtulus #spelt #dinkel

Taş Değirmenli Fırın'ın en çok tercih edilen ekmeleri arasindaki Dinkelberger Alman Ekmeği Sipariş verebilrisiniz. 

Dinkelberger Alman Ekmeği 450Gr Satın Al

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır